У період з 2015 по 2017 роки в хвойних лісах Київської, Житомирської, Чернігівської та Черкаської областях спостерігається спалах короїда. Ситуація набула масштабів епідемії. Безперешкодний розвиток і збільшення популяції жука за сезон відбувається швидкими темпами в геометричній прогресії. Пов’язано це насамперед зі зміною кліматичних умов на цих територіях.
Жарке посушливе літо та відносно теплі “європейські” зими. Зниження рівня грунтових вод в окремих районах областей. А що стосується Київської області, то важливим фактором в широкому поширенні короеда тут є антропогенний.
Активні темпи будівництва дуже сильно впливають на розрідження лісових масивів і коливання рівня ґрунтових вод, що тільки сприяє поширенню шкідника. Ну й звичайно ж, відсутність належної боротьби з короїдом з боку лісгоспів за останні десятки років. Сума всіх цих факторів й призвела до епідеміологічної ситуації.
В основному вся тяжкість боротьби з короїдом лягла на власників приватних ділянок з наявністю сосен, прилеглих до лісових масивів. Найбільш ефективними методами боротьби на приватних територіях є хімічний та агротехнічний. Агротехнічний метод – це комплекс заходів, спрямованих на поліпшення загального стану дерев, підвищення їх імунітету (природної опірності).
Сюди відносять:
- Внесення добрив та стимуляторів росту.
- Своєчасний полив та правильне дренування грунтів.
- Санітарна обрізка з метою поліпшення вентиляції крони.
На жаль, всі ці заходи не рятують дерево при масових атаках короїда, коли поруч знаходиться вогнище його поширення.
У цьому випадку найбільш дієвим методом є хімічний (обробка сосен по стовбуру). У цьому випадку найбільш дієвим методом є хімічний (обробка сосен по стовбуру).
Найпоширеніший різновид короїда, який заражає дерева Києва та Київської області, це верховий короїд. Вражає верхню половину або дві третини сосни, тому обробку стовбура інсектицидами проводять від верхівки до основи дерева.
Такий захід вимагає спеціального спорядження, технічної підготовки та досвіду працівників. Наша команда з 18-річним досвідом роботи в сфері арбористики (роботи з деревами) в останні роки активно бере участь в боротьбі з короїдом в Київській області. Стовбурові обробки є бар’єрним способом захисту і мають термін дії 35-40 днів.
Так, для гарантованого захисту в сезон краще проводити кілька обробок. Необхідно пам’ятати, що ефективною профілактикою від нападу шкідників є завчасна обробка. З моменту масової атаки короеда на доросле дерево до його повного знищення достатньо всього 2-3-х тижнів, хоча дерево могло жити ще не один десяток років. Тому багато хто прагне захистити дорослі дерева, а не чекати довгі роки поки виростуть молоді саджанці.
Боротьба з короїдом – потрібна і благородна справа. Адже дерева, це не тільки прикраса присадибних ділянок, а й наше надбання і спадщина, легкі всієї нашої планети.